Харківщина після війни: якою вона буде?!

Наслідки руйнувань на Харківщині від повномасштабного російського вторгнення – жахливі. Обстріли цивільної інфраструктури продовжуються.

На початок серпня було оприлюднено інформацію щодо потреби відновлення 6 238 об’єктів, зокрема:

 • 2 589 житлових будинків (1 542 будинки повністю зруйновані та 1 047 – частково);
 • понад 3 000 приватних осель;
 • 120 шкіл (з яких 15 зруйновані повністю і 105 – частково);
 • 109 садочків (серед яких знищено 8 та частково зруйновано 101);
 • 45 медичних установ;
 • 294 об’єкти мереж.

У Харкові найбільших пошкоджень та руйнувань зазнали північні та східні мікрорайони міста – 30,2% від загального житлового фонду.

Питання щодо підтримки уряду України й створення умов для будівництва нових об'єктів на Харківщині обговорювалося з Президентом України В. Зеленським під час його візиту 29.05.2022 до Харкова. Тоді глава держави зазначив:
Маємо знайти кошти, кредитні лінії. Держава повинна забезпечити це з погляду гарантій, а керівники міст і областей мають знаходити класні проєкти та гроші».

Війна ЩЕ ТРИВАЄ! Але зараз ВЖЕ ТРИВАЄ й робота щодо відбудови Харківщини після нашої Перемоги.
Тож яку інформацію від очільників області і міста вже було оприлюднено протягом понад 5 місяців війни, фактаж нижче.

Відновлення Харкова можливе за 2 – 3 роки після перемоги України у війні з Росією. Остаточні терміни відновлення Харкова залежатимуть від фінансової підтримки міжнародних партнерів – банків та інвестфондів. Після Перемоги буде багато роботи, і державний чи міський бюджети самостійно не впораються з поставленими завданнями. Тому ведеться робота з інвесторами, і виникне потреба створювати спеціалізовані фонди. Вже проведено переговори з інвесторами, які вже зараз готові вкладати кошти у відновлення Харкова, не чекаючи на завершення війни. Вони готові інвестувати у тому числі у системи комунікації, новий транспорт, будівництво доріг та мікрорайонів.

Після війни Республіка Польща хоче взяти шефство над Харківською областю з метою її подальшого відновлення (інфо від 02.06.2022).

Тайвань передасть 2 мільйони доларів на відновлення міста Харкова від наслідків вторгнення рф. Кошти підуть на безпеку харківських дітлахів – на шкільні бомбосховища.(інфо від 01.06.2022).

Організація «Save the Children» готова взяти участь у відновленні закладів середньої освіти міста Харкова.

Також свою підтримку у відновленні міста Харкова висловила Організація Об'єднаних Націй.

Для тих, хто втратив дах над головою, хочуть побудувати нове житло із сучасним рівнем комфорту, щоб харків'яни точно повернулися додому. Нові житлові мікрорайони обов'язково будуть із застосуванням новітніх енергозберігаючих технологій та автономним водопостачанням. ЖК будуть обладнані паркінгами-укриттями, а також автономною системою водопостачання. Необхідно переходити на локальні джерела забезпечення житлових мікрорайонів – будувати дахові котельні, робити свердловини замість централізованого водопроводу, щоб Харків як прикордонне місто було готове до будь-яких гіпотетичних надзвичайних ситуацій. До прикладу, де це можливо, буритимуть свердловини, аби за будь-якої надзвичайної ситуації харків'яни залишалися з водою. 

Значна увага приділятиметься відновленню об'єктів соціальної сфери – лікарень, шкіл, дитячих садків тощо. 

Британський архітектор і дизайнер, лауреат Імператорської та Прітцкерівської премій, лорд Норман Роберт Фостер та його команда дали згоду брати участь у відновленні Харкова після війни (інфо від 12.04.2022)
Довідково. Архітектурне бюро Нормана Фостера «Foster+Partners» було засноване 1967 року. Норман Фостер тісно пов'язаний з розвитком архітектури у стилі «хай-тек» та раннім впровадженням енергоефективних будівельних технологій. Визнаний ключовою фігурою британської сучасної архітектури. Його роботам властиві масштабні відкриті простори, розмаїття скла та металу, багатофункціональність. Серед іншого, у 1980-х роках він спроєктував будівлю банку HSBC у Гонконгу, на той момент найдорожчої будівлі з будь-коли збудованих, у 2004 році – найвищий міст у світі, Віадук Мійо на півдні Франції, починаючи з 2009 року до смерті Стіва Джобса працював над дизайном штаб-квартири «Apple» – «Apple Park» у Каліфорнії (США).
Наразі вже створюється новий Генеральний план міста Харкова. Над цим працюють лорд Фостер і його команда, професори Гарварда і Оксфорда, фахівці світових банків і його фонду, берлінська агенція, іспанські та найкращі українські архітектори. «Є й інші групи архітекторів, які виявили бажання взяти участь, але вони працюють за універсальним планом, створюють концепт, який можна застосувати у різних містах України. У Харкові ми працюватимемо чітко за маніфестом, який підписали з Норманом Фостером», – наголосив міський голова.

В межах zoom-конференції 27.05.2022 з британським архітектором Норманом Фостером та українськими, іноземними фахівцями обговорено перспективи розвитку Харкова.

Зокрема, йшлося про наступне:

 • Варто децентралізувати місто, тобто зробити кожен район автономним з власним життєзабезпеченням, паркінгами, укриттями, тунелями між важливими об'єктами тощо.
 • Межі міста, як вважають фахівці, поки що можна не розширювати, тому що в Харкові на 1 кв. км живе близько 4 тис. жителів, а у Лондоні, наприклад, 5 тис. 700. 
 • Всередині міста є багато невикористаних територій, наприклад, колишніх підприємств, які можна використати для реалізації нових можливостей.
 • Планується створити новий транспортний каркас, змінивши радіально-кільцеву систему, що зжила себе, аби забезпечити швидке сполучення між новими районами, можливо, за допомогою тунелів, естакад та інших будівель.
 • У планах також – створити унікальні безпечні зелені райони з різноманітною архітектурою та малоповерховою забудовою (максимум 5 поверхів).
 • Особливу увагу буде приділено архітектурі. Кожен новий мікрорайон, збудований після війни, має відрізнятися від іншого. У Харкові потрібно створити новий архітектурний простір, зберігши старі традиції. Повоєнному Харкову потрібна буде нова архітектура – ​​сучасний стиль має поєднуватися з історичною спадщиною. Увагу приділять не лише зовнішньому вигляду центру міста та спальних мікрорайонів, які відрізнятимуться один від одного, але також енергоефективності та безпеці будівель.
 • Крім того, архітектори попрацюють над створенням «зеленого каркасу». Вони вважають, що треба зв'язати міські річки, облаштувати велосипедні та пішохідні доріжки. Норман Фостер зазначив, що дуже важливо зонувати райони, скоротити відстань між місцем проживання, місцем роботи та соцзакладами, а «зелений каркас» у Харкові буде, як «зелений пояс» у Лондоні, який свого часу допоміг підвищити рівень життя.

Це музика для моїх вух. Я чув чудові послання – просування історичних цінностей, примноження традицій, ідея створення районів. Це те, що ми розглядали, говорячи про генеральний план розвитку, роздивляючись фото вашого міста. З величезним задоволенням слухав усі ідеї», – наголосив британський архітектор.

 • Також у Харкові може з'явитися пішохідна арт-вулиця та великий діловий центр.
 • Ще архітектори обговорили створення альтернативних поховань, коли замість звичних цвинтарів садять меморіальні сади. При цьому наголосили, що історичну та пам'ятну спадщину у Харкові обов'язково збережуть.

5 липня Уряд презентував розроблений план оперативної відбудови соціальної інфраструктури України Fast Recovery на конференції в Лугано. Fast Recovery – проєкт відновлення критично важливої пошкодженої інфраструктури. Загальний бюджет Fast Recovery становить майже $17,4 млрд. Так, нині на деокупованих територіях України необхідно відновити майже 40 000 об’єктів. Серед них необхідно відновити майже 400 шкіл, приблизно 300 садочків, 300 лікарень, а також об’єкти ЖКГ (водопостачання, газопостачання, теплопостачання та електропостачання). Усі інші об’єкти – це житлова інфраструктура. Переважно це багатоповерхівки та приватні будинки, щоб люди могли повернути своє житло. Поверхова оцінка збитків України від російських ударів вже перевищує $700 млрд. Ознайомитися з recovery планом можна на сайті: https://recovery.gov.ua

Паралельно з Fast Recovery напрацьовується довгостроковий проєкт щодо відновлення та трансформації нашої держави.

Для кожної області було розроблено Fast Recovery Plan, який описує нагальні потреби та специфіку територій.

У Харкові проживало та навчалося чимало турецьких громадян, тож Туреччина готова підтримати Україну у відбудові цього регіону. Турецькі компанії мають чималий досвід роботи в Україні і готові долучитися не лише до локальних проєктів на Харківщині, а й до реалізації загальнодержавного плану відбудови, який був представлений на Міжнародній конференції в Лугано.

Окрім Туреччини, Сполучені Штати Америки також готові взяти участь у післявоєнному відновленні Харкова.

У Харкові створюють армію відновлення міста. Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю щодо створення волонтерської ініціативи «Харківська армія відновлення» був підписаний 28 липня між Харківською міською радою та низкою громадських організацій.

В липні у Харкові розробили проєкт «безпечної зупинки».У місті вже визначили 25 місць із найбільшим скупченням людей, де обладнають перші безпечні зупинки. Це будуть залізобетонні конструкції, розташовані поряд із зупинковими павільйонами. У випадку загрози артилерійського обстрілу там можна буде сховатися та перечекати повітряну тривогу. Такі укриття є в Ізраїлі, наприклад. І вони показують себе ефективними стосовно захисту від снарядів і розльоту осколків.

На Харківщині вже погоджено перший перелік будівель, які за підтримки уряду буде відновлено після ворожих обстрілів. Ще в квітні Кабінет Міністрів України виділив Харківській області з резервного фонду держбюджету 250 млн грн для ліквідації наслідків бойових дій. Половина цих коштів піде на відновлення об’єктів обласного підпорядкування, решта – міського. І на сьогодні вже є перший перелік будівель, де пройдуть аварійно-відновлювальні роботи. Як зауважили в ХОВА, в цьому переліку школи, дитячі садочки, медичні заклади, будівлі ДСНС, багатоквартирні будинки, адмінбудівлі, котельні. Загалом – 45 об’єктів у Харкові, а також населених пунктах Чугуївської та Роганської громад. Наразі частково укладено договори з підрядними організаціями, які готові приступити до виконання робіт.  Погоджений перелік об’єктів – це невелика, але важлива частина того, що потрібно зробити в Харкові та області, щоб ліквідувати наслідки російської агресії. 

За інформацією, яку було оприлюднено під час робочого візиту Міністра культури та інформаційної політики України О.Ткаченка до Харківщини в серпні, в регіоні пошкоджено 113 об’єктів культурної спадщини. Наразі саме наша Харківщина є лідером серед інших регіонів країни за кількістю пам’яток культури, культурної спадщини, які були пошкоджено чи зруйновано. Для реставрації Національного літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди, який постраждав внаслідок російських обстрілів, розробляють проєктно-кошторисну документацію щодо цього об’єкту. Окрім будівлі музею, зокрема, і пам'яток культурної спадщини – контори та комори, які ще до війни перебували на реставрації, вони теж були пошкоджені. Так, на пам'ятці місцевого значення – коморі – зруйнували новий дах та пошкодили стіни. Будинок музею потребує реставрації. Насьогодні уже розпочали роботи з першого етапу: протиаварійні та консерваційні.

Маємо сподівання, що всі напрацювання допоможуть відбудувати Харківщину. І вкрай обнадійливо, якщо говоримо саме про Харків – унікальне місто із європейськими амбіціями, що над створенням його нового Генерального плану працює пул архітекторів зі світовим ім’ям.

#ХарківщинаНаближаєПеремогу 
#ХарківщинаТуристична
#Харківська область #Харків
#туризм #Kharkiv #KharkivRegion