Харківський державний академічний театр ляльок ім. В. А. Афанасьєва: віртуальна подорож знаменними і пам’ятними датами Харківщини протягом 2024 р.

В межах "Віртуальної подорожі знаменними і пам’ятними датами Харківщини протягом 2024 року" ми розповімо про ювіляра дня – нині це Харківський державний академічний театр ляльок ім. В. А. Афанасьєва.

Харківський державний академічний театр ляльок ім. В. А. Афанасьєва – це дбайливе ставлення до традиційних форм лялькового дійства та безперервного експерименту в сфері пошуку нових виразних засобів.

Казкову атмосферу, що панує в залі під час вистав, всі ми пам'ятаємо з дитинства, а успішні постановки вистав навіть для дорослих усім відомі. Але, мабуть, багато мешканців Харкова ніколи не цікавилися і не уявляють наскільки багата і різноманітна історія нашого театру ляльок: в часі та за змістом, якою любов'ю до незвичайного, можна сказати, загадковому мистецтву величезною працею, а десь і самопожертвою насичений творчий шлях чудових ляльників.

Цього року виповнюється 85 років від заснування театру.

Харківський Музей театральних ляльок найстаріший в Україні. При цьому слід враховувати, що в усьому світі спеціалізованих музеїв театральних ляльок набереться не більше двох десятків.

З іншими цікавими датами і фактами про нашу Харківщину пропонуємо ознайомитися у бібліографічному покажчику «Календар знаменних і пам’ятних дат Харківщини». (Див. електронну версію, посилання 1, посилання 2). 

З урахуванням наявного масиву бібліографічних посібників – «Харьковскому театру кукол 40 лет», «Друг дітей та дорослих», покажчик включає книжкові, газетні, журнальні матеріали, видані у 1999-2014 рр., а також електронні ресурси.

Основними джерелами пошуку літератури були фонди ОКЗ «Харківська обласна універсальна наукова бібліотека», ресурси мережі Інтернет.

Історію і сучасність театру розкривають статті О. Сафронової «Харьковский театр кукол: история в документах» та М. Єфанової «Харьковские куклы повзрослели первыми в Украине».

Довідкова частина посібника – Хроніка діяльності лялькового театру, містить основні події і факти з часу заснування театру і до сьогодення.

 

Впродовж 2022-2024 років попри складну ситуацію в Харкові та постійні обстріли російської армії, театр ляльок активно працює, займаючись волонтерською діяльністю, а також проводить покази вистав. Театр грав вистави на станціях метро, щоб підтримати та порадувати дітей та дорослих, які ховалися там від війни, та в інших локаціях Харкова та Харківської області, зокрема в лікарнях, соціальних центрах.

Джерело інформації: Харківська обласна універсальна наукова бібліотека